Mathematica: Tutorial 2

Palety

Nie wiem jak to dobrze przetłumaczyć … po angielsku to po prostu Palettes… Chodzi o “panel(e)” pozwalające na łatwe wpisywanie różnych symboli. Ten najbardziej podstawowy zawiera litery greckie oraz symbole całek, sum oraz ułatwienia wpisywania rożnych operacji matematycznych. Gdy niechcący zniknie (albo go nie ma) – można go łatwo uaktywnić wybierając z menu Palettes -> Classroom Assistant. Można tam znaleźć również szereg innych ułatwień zawierających rodzaj podpowiedzi o podstawowych funkcjach Mathematici.

Style

Mathematica przyjmuje każdy tekst wpisywany w tak zwany graficzny FrontEnd, ale traktuje go jako polecenie do wykonania. Z tym, że niektórych poleceń nie rozumie. Za pomocą poleceń formatujących można zmienić znaczenie wpisywanych treści. Po zaznaczeniu komórki i kliknięciu prawym klawiszem myszy wybieramy z podręcznego menu sposób interpretacji zawartości; na przykład Format -> Style -> Text (ten sam efekt uzyskamy naciskając na Alt-1 po wybraniu komórki (Cell).. Alt-1 pozwala zadeklarować tytuł rozdziału Oprócz takich prostych modyfikacji stylu można również modyfikować atrybuty fragmentów tekstu w sposób analogiczny do wykorzystywanego przez procesory tekstu. Można modyfikować rodzaj (Format -> Font) czcionki (Helvetica, Lucida,…) zamiast standardowego Timesa. W podobny sposób (Format -> Face) można tekst wytłuszczyć lub zapisać italikami. Kolejna możliwość globalnej zmiany wyglądu pozwala wybrać sposób prezentacji na ekranie (Format -> Screen Style Environement) daje wybór pomiędzy Roboczy (Working … standardowy), Prezentacja (Presentation … wszystkie znaki są większe), Skondensowany (Condensed … wszystkie znaki są mniejsze)… Mathematica została wyposażona w rozliczne narzędzia pozwalające przygotowywać spisy treści, indeksy … wszystko to co jest niezbędne w celu przygotowania publikacji…

Szybkie wpisywanie greckich liter i innych symboli

Jeżeli ktoś nie chce korzystać z palet może sobie ułatwić (utrudnić?) życie wpisując różne symbole bezpośrednio. W tym, celu należy użyć klawisza Esc, po naciśnięciu którego pojawiają się na ekranie trzy pionowe kropeczki () następnie naciskamy klawisz p i po raz kolejny klawisz Esc. Napis ⋮ p ⋮ zostaje przetworzony na literkę grecka $\pi$. Proste, prawda? W podobny sposób można wpisywać i inne symbole. ⋮ sum ⋮ daje znak $\sum$, (sumy); ⋮ int ⋮ daje znak $\int$ (całki)… NB sekwencja \ [ EscapeKey ] pozwala uzyskać obraz klawisza Escape (␛)

Help

Wszystkie Helpy Mathematici są tak skonstruowane, że podane przykłady można modyfikować i przeliczać na nowo (nie zmienia to oczywiście zawartości Helpów). Warto korzystać z tej możliwość, żeby lepiej zrozumieć działanie poszczególnych funkcji, poleceń i parametrów.

Poprzedni
Następny