Edytory

Edytory

Jest całkiem sporo edytorów pozwalających na edycję plików Markdown. Niektóre z nich pozwalają na bieżąco widzieć wprowadzane zmiany (i praca z nimi jest identyczna jak w każdym innym środowisku WYSIWYG).

Inne mają dwa panele:

  • w jednym widzimy tekst „źródłowy”,
  • w drugim efekt formatowania.

Można też korzystać z najzwyklejszego edytora tekstowego. Niektóre z nich będą miały „kolorowanie składni” i będą odpowiednio wyróżniały tekst pogrubiony czy pisany kursywą.

Edytor vi w terminalu systemu Linux
Edytor vi w terminalu systemu Linux

Edytor gedit w systemie Linux
Edytor gedit w systemie Linux

Edytor WYSIWYG Typora w środowisku Linux
Edytor WYSIWYG Typora w środowisku Linux

Edytor formiko w środowisku Linux (dwa panele)
Edytor formiko w środowisku Linux (dwa panele)

Wiele edytorów programistycznych (w tym geany oraz Visual Studo Code) pozwala na wybranie trybu „markdown”.

Interesującym narzędziem jest edytor on-line pod nazwą Stack Edit. Pracuje w przeglądarce, ale można z niego korzystać off-line. Niestety ma bardzo ograniczony dostęp do plików na dysku (tylko można importować/eksportować). Teoretycznie potrafi czytać i pisać na dysk Google, ale jego zrozumienie struktury plików na dysku jest ograniczone (delikatnie mówiąc).

W Google Drive można używać różnych narzędzi do podglądania i edycji plików różnych typów, ale nasz uczelniany administrator zazwyczaj nie zezwala na ich używanie na koncie uczelnianym…

Ja korzystam z edytora Typora. Jego główną wadą jest to, że po krótkim okresie próbnym (15 dni) trzeba go kupić. Nie jest drogi: 15$ z prawem korzystania na trzech urządzeniach. W systemie Linux czasami można znaleźć jego wczesną, darmową (bez ograniczeń) wersję…

Jedną z podstawowych zalet edytora Typora jest to, że „rozumie” on LaTeX i na bieżąco wyświetla wprowadzane formuły matematyczne, co jest ważne, gdyż system HUGO, dzięki bibliotece mathjax, pozwala na wyświetlanie formuł matematycznych.