Prezentacja inaczej

Tradycyjnym, niekoniecznie najprostszym, formatem prezentacji jest PowerPoint. Co prawda LaTeX dostarcza kilku narzędzi do tworzenia prezentacji, beamer jest chyba najpopularniejszym.

W żadnym wypadku nie twierdzę, że jest narzędziem najlepszym, czy najprostszym, ale znakomitą większość swoich prezentacji (zwłaszcza slajdy do wykładów) przygotowuję korzystając z niego właśnie.

Natomiast zdaję sobie sprawę, że „krzywa uczenia” dla LaTeXa może być zbyt stroma w swoim początkowym odcinku, co skutecznie zniechęca do rozpoczynania przygody. Kolejnym problemem może być konieczność instalowania całkiem sporego zestawu oprogramowania.

Problem instalowania oprogramowania można uznać za nieaktualny (jeżeli ma się tylko dostęp do Internetu) dzięki serwisowi Overleaf (i kilku podobnym) działającemu w przeglądarce.

Przy okazji dokonywania zmian w Szablonie prezentacji zgodnym z Logotypem PWr, w związku z udostępnieniem pracownikom, studentom i doktorantom serwisu Overleaf opisałem w jaki sposób można stworzyć prezentację bez dogłębnej znajomości LaTeXa korzystając ze znacznie prostszego systemu znaczników: Markdown.

Wojciech Myszka
Wojciech Myszka
dr inż. adiunkt

Tak się tylko rozglądam…