Koniec procesora Z80

Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Damicatz z angielskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z en.wikipedia., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1830432

Cóż to za nowina? Informatyka „starzeje” się w błyskawicznym tempie: co i rusz jakaś idea, produkt znika z rynku.

Ale mimo wszystko…

W 1974 roku firma intel wypuściła na rynek procesor 8080. Stosunkowo prosty, 8-bitowy, ale warto wiedzieć, że zapoczątkował on erę mikrokomputerów… Zbudował podstawy powszechnej informatyki.

Zachęcona jego sukcesem grupa pracowników firmy Intel postamnowiła odejść i utworzyła firmę Zilog, a pierwszym jej produktem był procesor Z80 (wypuszczony w roku 1976), który bardzo szybko zdobył ogromną popularność.

Jego największą zaletą była programowa zgodność z konkurentem firmy Intel. Procesor odniósł ogromny sukces. Był sercem komputera ZX81 czy ZX Spectrum. Opracowany w Poznaniu, a produkowany przez Elwro komputer Elwro 800 Junior korzystał z klona Z80 – procesora U880D produkowanego w NRD.

W żadnym wypadku nie twierdzę, że od samego początku mieliśmy do niego dostęp… ale na początku lat osiemdziesiątych — już tak.

W pewnym sensie początek mojego życia zawodowego to były procesor Z80 i system operacyjny CP/M. Napisałem nawet disassembler na komputer ZX81 i analizowałem jego kod.

Firma Zilog w kwietniu ogłosiła, że kończy produkcję tej linii procesorów…

Wojciech Myszka
Wojciech Myszka
dr inż. adiunkt

Tak się tylko rozglądam…