Mówią że Internet nie zapomina…

W związku z tym, że nasz instytutowy, podstawowy serwer WWW kończy żywota stanąłem przed problemem przenoszenia zawartości do nowego serwisu.

Problemy są dwa:

  1. pojawiające się w starych wpisach odsyłacze (które znikają);
  2. treści, które przestają być aktualne.

Pierwszy problem częściowo1 rozwiązuje Internet Archiwe (zwane również Wayback Machine).

Ten drugi jest gorszy, bo właściwie wszystko można do kosza wrzucić, choć do niektórych treści jestem emocjonalnie przywiązany 😃.

Weźmy taki wpis z 2005 roku zatytułowany „Kiedy Web był młody…” Dotyczy on historii Internetu. I okazało się, że historyczny artykuł z MIT Technolgy Review na stronach ich serwisu jest niedostępny. Nie zdziwiłęm się jednak, że przechowuje go Wayback Machine.

Kolejny odnośnik prowadzi do stron naszego pierwszego serwera WWW postawionego na dosyć słabej stacji roboczej HP 715. Serwis został uruchomiony w roku 1994 (tak, trzydzieści lat temu!). I jakoś nie przypuszczałem, że i on się zarchiwizował2. Ale jednak tak.

Warto zauważyć, że dziś znakomita większość odsyłaczy internetowych na Wikipedii prowadzi właśnie do teści zarchiwizowanych w WEB Archive.


  1. Częściowo, bo nie wszystko i nie od razu tam trafia… ↩︎

  2. Można też sprawdzić jak wyglądała nasza strona Instytutowa w roku 1996 (wtedy została po raz pierwszy zarchiwizowana). ↩︎

Wojciech Myszka
Wojciech Myszka
dr inż. adiunkt

Tak się tylko rozglądam…