eduroam w telefonach z systemem Android

eduroam to bardzo interesująca inicjatywa środowiska akademickiego pozwalająca jego członkom na dostęp do sieci bezprzewodowej we wszystkich „zrzeszonych” instytucja na całym świecie. Uczelniane punkty dostępowe ogłaszają istnienie sieci o nazwie eduroam. Do sieci trzeba się zalogować podając specyficzne dla każdej uczelni dane, a później dostaje się dostęp do internetu tak jak we własnej uczelni. W Polsce usługę zorganizowała infrastruktura (techniczna i osobowa) sieci PIONIER. Politechnika Wrocławska jest (oczywiście) uczestnikiem konsorcjum. Na stronie eduroam.pwr.edu.pl jest odsyłacz do strony pozwalającej łatwo skonfigurować swój komputer do wykorzystania punktów dostępowych tej sieci. Poniżej krótka notatka, jak podłączyć telefon (smartfon) z systemem Android do sieci eduroam PWr bez instalowania specjalnej aplikacji. Postępujemy podobnie jak w przypadku każdej sieci WiFi: na liście sieci znajdujemy punkt ogłaszający się jako eduroam i rozpoczynamy procedurę podłączenia. Wymaga ona wypełnienia formularza, który wygląda podobnie jak ten załączony.

W polu „Metoda EAP” wybieramy TTLS, a w polu „Uwierzytelnianie w drugiej fazie” — PAP. W polu „Tożsamość” podać należy nazwę użytkownika podawaną podczas logowania do uczelnianej poczty elektronicznej. Po znaku @ musi wystąpić domena pwr.wroc.pl W polu „Hasło” należy podać hasło używane podczas logowania do uczelnianej poczty elektronicznej. I wszystko.