Szablon bibliografii zgodny z wymaganiami Oficyny Wydawniczej

Na potrzeby publikacji składanych dla Oficyny Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej opracowałem szablon bibliografii (tworzonej przy pomocy BibTeXa), który nieźle spełnia wymagania Redakcji. Nie jest doskonały, ale…

Pozwalam sobie udostępnić go tu — być może komuś się przyda: Szablon bibliografii (Oficyna Wydawnicza PWr).

Kilka uwag:

  1. Niestety BibTeX nie rozpoznaje unicode (utf8). W szczególności nie potrafi sortować nazwisk w kolejności alfabetycznej.
  2. Szablon zastępuje imię pierwszą jego literą (i dodaje kropkę). W przypadku, gdy bibliografia zakodowana jest jako utf8, będzie powodowało to poważne problemy. Do zapisania znaku Ł  (z imienia Łukasz lub Łucja) potrzeba dwu bajtów. Natomiast algorytm skracania nazwiska bierze tylko pierwszy z nich i dodaje kropkę. Znak przestaje mieć sens. Rozwiązaniem jest zapis imion zaczynających się od litery akcentowanej z użyciem poleceń LaTeXa, czyli tak: {\L}ukasz {\L}ucja. BibTeX prawidłowo rozpoznaje {\L} jako jeden znak.
  3. Jeżeli chodzi o sortowanie, to jest z tym kłopot. Prawidłowe rozwiązanie to użycie BibLaTeXa (wraz z programem biber). Niestety, jak na razie, brakuje szablonów zgodnych z polskimi obyczajami.

(W razie potrzeb mogę go modyfikować/ulepszać.)

Wojciech Myszka
Wojciech Myszka
dr inż. adiunkt

Tak się tylko rozglądam…