Projekt

Projekt

Jeżeli chodzi o projekt to starajcie się myśleć kreatywnie, wybierając jeden z poniższych tematów:

  1. Sieć SOHO
  2. Bezpieczeństwo komunikacji w Internecie
  3. Praca/nauka zdalna

SOHO

SOHO to Small Office/Home Office. Projekty powinny dotyczyć propozycji organizacji sieci w pomieszczeniach, które spełniają rolę częściowo pomieszczeń mieszkalnych, częściowo biurowych. Firmy, która ma — być może — jakiś sklep, magazyn, … poza siedzibą, zatrudniającej ledwie kilka osób (niektóre pracują z domu1. A wszystkim trzeba zapewnić dostęp do wspólnej bazy danych czy drukarki (niezbędne dokumenty papierowe emitowane są wyłącznie w siedzibie firmy żeby nie narażać ich na zagubienie czy udostępnienie osobom niepowołanym).

Jeżeli do firmy przychodzą klienci może powinni mieć dostęp do sieci WiFi (ale musi być ona w jakiś sposób odseparowana od sieci biurowej oraz domowej). Sieci domowa i biurowa też powinny być możliwie rozseparowane.

Potrzebny będzie VPN dla pracowników/biur zdalnych, być może bezpieczne połączenie z chmurą gdzie zainstalowane jest oprogramowanie księgowe…

Całą idea tego projektu sprowadza się do poszukania jak największej ilości różnych informacji i złożenia z tego czegoś sensownego.

Bezpieczeństw komunikacji

Celem jednego z tematów realizowanych w laboratorium jest przekonanie Państwa, że znaczna część komunikacji internetowej nie jest szyfrowana. Dane przesyłane są w sposób pozwalający zmotywowanemu złemu człowiekowi na ich podglądanie.

Kolejnym problemem jest łatwość komunikacji, łatwość zdobywania różnych informacji o internaucie

Niesie to ze sobą szereg zagrożeń. I tu oczekuję, że osoby, które podejmą ten temat znajdą coś ciekawego i to opiszą…

Poszukiwania warto zacząć od całkiem niezłego serwisu niebezpiecznik.pl. Macie szansę znaleźć tam inspirację do różnych ciekawych przemyśleń.

Praca zdalna

Kolejnym tematem jest przymusowa „samoizolacja” (albo nawet kwarantanna). Dochodzi do tego nałożony na większość z nas obowiązek pracy (nauki) zdalnej nawet w warunkach gdy miesiąc wcześniej nie byliśmy do tego w żaden sposób przygotowania:

  • ani po stronie uczelni, która nie namawiała do takich rozwiązań (które są czasami niemożliwe do zrealizowania);
  • ani po stronie szkół powszechnych (bez kadry, sprzętu i oprogramowania);
  • ani po stronie infrastruktury (w wielu miejscach kraju dostęp do internetu ciągle jest postulatem niż rzeczywistością);
  • a już zwłaszcza po stronie gospodarstw domowych, które aby efektywnie zapewnić dwójce dzieci naukę zdalną i jednej osobie pracę zdalną muszą mieć co najmniej trzy komputery/laptopy i sensowny dostęp do internetu;
  • ani biznes — platformy streamingowe zmniejszają jakość strumienia, potentat rozwiązań biznesowych dla firm (Microsoft) ma kłopoty ze swoim produktem Teams; jak się dowiaduję, prezes giełdowej spółki informatycznej nie mogąc spotkać się z pracownikami on-line (żeby im powiedzieć, że obniża im pensje), nagrywa filmik i umieszcza go na YouTube;
  • ani media — wystarczy popatrzeć/posłuchać jakość spotkań on-line
  • ani struktury Państwa (wystarczy prześledzić zmagania Sejmu z organizacją pierwszego „zdalnego” posiedzenia).

Wydaje mi się, że życie dostarcza przeogromnej liczby tematów, które należy opisać z inżynierskiego (czyli zdroworozsądkowego) punktu widzenia.


  1. Kwarantanna czy samoizolacja to sytuacja nadzwyczajna, ale wszyscy przypuszczają, że za chwilę znacznie więcej ludzi będzie pracowała z domu. ↩︎

Następny