Mathematica

Trochę o Mathematici

W żadnym wypadku nie chce twierdzić że Wolfram Language (używane przez system Mathematica) jest najprostszy czy najlepszy.

Niestety, nie ma darmowego zastępcy dla Mathematici. Choć pewno można znaleźć darmowe oprogramowanie o zbliżonych (choć mniejszych) możliwościach.

Mathematica jest oprogramowaniem stosunkowo drogim. Studencka licencja kosztuje około 100 Funtów brytyjskich. Nieco tańsza jest wersja on-line (ok. 70 Funtów). Politechnika Wrocławska od wielu lat finansuje niewielką (ok. 30 stanowisk) licencję (z której korzystamy na zajęciach).

Mathematica jest oprogramowaniem bardzo dobrym i rozwijanym już od wielu lat. Pierwsza wersja pojawiła się w 1988 roku.

Jedną ze stosunkowo tanich metod pozyskania tego oprogramowania jest zakup komputerka Raspberry Pi. W dostępnym zestawie oprogramowania jest darmowy pakiet Mathematici. Oczywiście możliwości samego komputera są ograniczone rozmiarem pamięci operacyjnej; najnowszy model daje do wyboru dwa warianty: 4 G (ok 300 zł) i 8 G (ok. 400 zł). Nie są to ceny zawrotnie duże, choć potrzebny będzie jeszcze zasilacz, karta pamięci lub zewnętrzny dysk, jakiś monitor HDMI, klawiatura i mysz.

Kolejną możliwością skorzystania z oprogramowania Wolfram Mathematica jest ogłoszona inicjatywa Free Wolfram Engine for Developers.

Pozwala ona na skorzystanie z oprogramowania — w celach niekomercyjnych — do przygotowania oprogramowania:

  • można projektować narzędzia dla siebie (lub dla firmy);

  • można tworzyć osobiste projekty w domy czy w szkole/na uczelni,

  • można zapoznać się z językiem.

Darmowa licencja nie pozwala opracowanych produktów udostępniać innym lub sprzedawać ich. Wymaga to wykupienia osobnej licencji. Można wykorzystać w badaniach, ale nie można publikacji „podeprzeć" opracowanym oprogramowaniem.

Warto o tym wiedzieć.

Warto też wiedzieć, że powstały ostatnio biblioteki dające dostęp do wszystkich funkcji (??)1 języka Wolfram z poziomu języka Python. (Dla zainteresowanych — w tej chwili biblioteka nie jest dostępna jest w laboratorium2.) Ale (oczywiście) trzeba mieć dostęp do samej Mathematici.

Darmowa wersja testowa oprogramowania

Istnieje również piętnastodniowa, darmowa wersja próbna3 oprogramowania.


  1. To zapewne trzeba sprawdzić. ↩︎

  2. W razie potrzeby mogę doinstalować. ↩︎

  3. https://www.wolfram.com/mathematica/trial/ ↩︎

Następny